Ze života nevidomých
Stává se, že jsou lidé zmatení, když si mají utvořit jasnou představu o člověku, který je těžce zrakově postižený. Například to, že člověk používá bílou slepeckou hůl, neznamená, že vidí pouze naprostou tmu. Tak jak to tedy je?
Celý článek
Při setkání s nevidomým člověk upadají mnohdy někteří lidé do rozpaků. K odstranění zbytečných zábran při takových setkáních přijměte několik užitečných rad.
Celý článek
Před každým (i slovním) kontaktem se ZP člověkem je třeba jej oslovit, aby věděl, že následující sdělení se týká jeho. Je totiž velmi náročné a vyčerpávající neustále sledovat všeobecnou konverzaci a usuzovat, co se týká jeho osobně a co někoho jiného.
Celý článek
Bílá hůl je vnímána jako symbol nevidomého člověka. Nosí ji však i slabozrací a jinak těžce zrakově postižení lidé, aby bylo zřejmé, že je nutné brát na tuto okolnost ohled a v případě potřeby poskytnout pomoc.
Celý článek
Ve 20. letech 19.století sestavil Louis Braill, od dětství nevidomý Francouz, jedinečný vynález umožňující nevidomým číst a psát – Braillovo bodové písmo.
Soustavu braillské abecedy tvoří systém šesti bodů, tzv. šestibod. Každé písmeno je tvořeno jinou kombinací několika z těchto bodů, které mají tvar, velikost a vzájemnou polohu tak, aby vše odpovídalo fyziologii hmatového vnímání.
Celý článek
Když se ocitnete v úplné tmě, míváte také někdy pocit, že odněkud vychází světlo, že má nějakou barvu atd.? Člověk nevidomý od narození zřejmě nevidí nic. A nic je něco jiného než tma. Je to asi tolik, co „vidíte“ za sebou. Někteří zrakově postižení navíc mívají zrakové halucinace (světelné záblesky, fantomy), což může být značně nepříjemné.
Celý článek
Svaz zrakově postižených sportovců je zájmové sdružení tělovýchovných jednot, sportovních klubů a oddílů, ve kterých provozují sport zrakově postižení lidé a to na všech úrovních, tedy od rekreační až po vrcholovou.
Celý článek
Podle údajů Světové zdravotnické organizace je dnes na světě 45 miliónů nevidomých a toto číslo se v následujících 20 letech může až zdvojnásobit.
Celý článek
Vodicí pes je jednou z „kompenzačních pomůcek“ pro samostatný pohyb zrakově postižených lidí a to nejen zcela nevidomých, ale i slabozrakých nebo se zbytky zraku. Úkonů, které musí během výcviku zvládnout, je asi třicet.
Celý článek